Wiele książek i autorów deklaruje, że swoim przekazem chce zmienić świat.
Yuval Noah Harari pięknie pokazuje drugą stronę – co się może z nami stać, jeśli nie przestaniemy tego świata na siłę zmieniać. A dokonuje tego analizując dogłębnie pochodzenie i rozwój naszego gatunku na przestrzeni czasów. Na nieszczęście okazaliśmy się być…
Albo nie powiem, Przesłuchajcie i dowiedzcie się sami.
Listen to „KKU#39 – Sapiens – Yuval Noah Harari” on Spreaker.Materiały i osoby wspomniane w odcinku:
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: RSS
Historyk wykonuje swoją pracę historyka, tylko wtedy gdy opiera się na faktach, a nie na przypuszczeniach. Gdy nie ma faktów, a historyk puszcza wodze wyobraźni to nie jest historykiem ale autorem beletrystyki.
Np. jakie przedstawił dowody na konflikt Homo Sapiens vs Home Neanderthalensis? Żadnych, bo takich nie ma. Wszystko to jego wyobraźnia. Najśmieszniejsze było to o ludzkości, która opowiada sobie historie, które autor nazwał mitami. Ta jego książka to właśnie przykład takiego mitu.
Cześć Konrad!
Bardzo słuszna uwaga 🙂 Dlatego do tej książki dobrze podejść ze zdrowym dystansem.
Przedstawiłeś tą książkę jako dzieło historyka. A to fikcja. Jakie są dowody na to, że ludzie wybili tygrysy szablozębne? Żadne, typowe: Post hoc ergo propter hoc.
Co do Rzymian i Celtów to wojna między nimi nie dotyczyła świętych gajów, ale tego kto wyrżnie kogo. Zanim Rzymianie wyrośli na potęgę to Celtowie palili rzymskie miasta i wycinali gaje Rzymian. Trzeba nie mieć pojęcia o historii starożytnej aby pleść takie bzdury.
Faktycznie, mam małe pojęcie o historii 🙂